Jak chronić uprawiane ziemniaki przed chorobami?

Ziemniaki zawsze były dobrym plonem w ogrodzie warzywnym. Dobrze się przechowują i można je uprawiać niemal w każdym miejscu. Ale choroba wywoływana przez grzyby glebowe jest częstą przyczyną utraty plonów.

Wykorzystaj skuteczny preparat do ochrony upraw ziemniaków

Podczas sadzenia ziemniaków najlepiej stosować plan zarządzania chorobami. Jeśli zaczniesz od odpowiednich warunków sanitarnych, sadzonki bulw wolne od choroby będą miały większą szansę na przeżycie, gdy zaatakuje patogen. Na początek należy usunąć narzędzia do sadzenia ziemniaków z ogrodu, umyć je w gorącej wodzie z mydłem, dokładnie spłukać i zdezynfekować 5-procentowym roztworem wybielacza. Stosowanie chemikaliów na uprawach to stara praktyka i zwykle nieszkodliwa dla warzyw. Dokładnie umyj ręce, twarz i odzież przed i po użyciu. Umyj narzędzia po każdym sadzeniu, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Najlepszym sposobem na opanowanie zarazy jest zniszczenie jej, zanim się rozpanoszy. Możesz rozważyć sadzenie bulw nasiennych i przesadzanie roślin. Bulwy nasienne wszelkiego rodzaju są bardzo odporne na zarazę. Problem polega na tym, że podczas przesadzania istnieje szansa, że ​​rośliny nie rozwiną dobrego systemu korzeniowego.

Ryzyko utraty części rośliny na skutek zarazy jest większym problemem niż możliwa infekcja przez zarażoną bulwę, chociaż nadal będziesz musiał pozbyć się wszystkich ziemniaków, gdy wykażą objawy choroby. Ziemniaki najlepiej rosną w chłodne dni (poniżej 45 stopni). Jeśli używasz bulw nasiennych, umieść je w ciepłym miejscu do wyschnięcia przed sadzeniem, a następnie trzymaj je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Na każdą chorobę upraw da się znaleźć stosowne środki – preparat alternarioza ziemniaka pomoże uchować plony ziemniaków przed zmarnowaniem. Naturalnie, jak wspomnieliśmy, odpowiednio wczesne działania i przygotowania gruntu pod zdrową uprawę również są nieodzowne. Łącząc dobre praktyki ze sprawdzonymi preparatami można się spodziewać znakomitych rezultatów w sferze zbiorów.

Related Post