Jak chronić kapustę przed szkodnikami i chorobami?

Bakterie i grzyby mogą zarażać większość rodzajów kapusty, powodując chorobę zwaną czarną plamą lub mączniakiem. Chorobie można zapobiegać lub ją zmniejszać jej wpływ za pomocą środków biologicznych takich jak omawiany preparat.

Skuteczny preparat chroniący kapustę

Bakterie i grzyby mogą zarażać większość rodzajów kapusty, powodując chorobę zwaną czarną plamą lub mączniakiem. Ta choroba jest bardzo poważna, ponieważ może powodować więdnięcie, obumieranie roślin. Kapusta jest szeroko uprawiana na całym świecie jako zielone warzywo liściaste. Grzyb, mączniak, jest szeroko rozpowszechniony w wielu rejonach świata. Ta choroba jest również bardzo poważna, ponieważ powoduje więdnięcie i gnicie liści na główkach niektórych odmian. Mączniak jest powszechny na kapuście, brokułach, jarmużu, kapuście i wielu innych warzywach, zwłaszcza jeśli są źle przechowywane lub podlewane. Właściwe warunki sanitarne i dobry płodozmian mogą zmniejszyć zagrożenie chorobą. Kiedy rośliny są zarażone mączniakiem rzekomym, pierwsze objawy pojawiają się na młodych liściach, na wierzchołkach roślin. Końcówki liści są jasnozielone, z jasnobrązowymi lub czarnymi plamami na spodniej stronie liści.

Starsze liście stają się chlorotyczne (żółte) lub żółtobrązowe, ponieważ choroba przesuwa się w kierunku dolnych liści. Zainfekowane rośliny mogą zapadać się i gnić, a ich głowy mogą opadać. Mączniak to choroba wodna. Wilgotna pogoda sprzyja chorobie, co przy suchej pogodzie nie stanowi problemu. Mączniak nie będzie rósł w temperaturach poniżej 40 ° F lub powyżej 95 ° F. Ta choroba powoduje więdnięcie i brązowienie liści, ale infekcja nie zabija roślin. Zarodniki mączniaka mogą przetrwać w glebie przez długi czas. Choroba rozprzestrzenia się przez deszcz, wiatr lub przez zainfekowane rośliny. Biorąc pod uwagę jak duże zagrożenie stanowi, stosowanie preparatu mączniak prawdziwy z pewnością jest wysoce rekomendowane. Może to przynieść znaczącą ulgę w konsekwencjach skutków tej choroby.

Related Post